Igralna podloga pri otroku spodbuja gibanje
V prvih šestih letih življenja ljudje najhitreje razvijamo motorične sposobnosti. Preko gibanja od začetne nebogljivosti, otroci gradijo nadzor, točnost gibov, ravnotežje, hitrost in moč mišic.
Gibalne sposobnosti se delijo na te glavne skupine; gibljivost, moč, koordinacija, hitrost, ravnotežje in natančnost. Kot pri katerikoli obliki učenja je ponavljanje isti gibov pomembno za osvajanje motorike.
Triletnik je že sposoben osvojiti kompleksnejše gibe, ki so osnova za nekatere športe. Njihovo izvajanje pa vidno izboljša po petem letu starosti. Primer je smučanje, sankanje, vožnja kolesa, tek ki je podoben teku odraslega, skakanje s kolebnico.
Po tretjem letu že sonožno skače, preskoči oviro a se pred njo ustavi, stoji na eni nogi a ne zna še samo z eno skakati, skoči v daljino. Na tleh mu ustvarite poligon za plazenje, da bo krepil tudi hrbtne mišice.

Po četrtem že dobro visi v vesi, plezanje, stojo ali usklajeno igro z metanjem in lovljenjem žoge pa bolje obvlada po petem letu.
Zgoraj je naštetih nekaj veščin, ki jih je dobro osvojiti pri določeni starosti, za predstavo o tem s čim vse je dobro opremiti otroško sobico.
Razvijanje gibalnih sposobnosti ima številne pozitivne vplive na poznejše zdravje mladostnikov in otrok, ki se torej kažejo tudi v poznejših življenjskih obdobjih.
Dobro razvita motorika namreč vpliva na kognitivni razvoj, šolski učni uspeh, uspešno vključevanje med vrstnike, sposobnost timskega dela, zmanjšuje vedenjske težave. Otroci, ki se dovolj gibljejo nasploh razvijejo bolj pozitivne vzorce vedenja.
Poleg tega niso nagnjeni k prekomerni debelosti, ki je vzrok za številne bolezenske diagnoze. Že nasploh je otrok v gibanju, srečen otrok. Na žalost pa se število premalo aktivnih otrok skozi leta povečuje kar pomeni, da je naloga odraslih spodbujati najmlajše k aktivnemu življenjskemu slogu, kar boste najlažje dosegli z dobrim zgledom.
Z doseganjem priporočene dnevne količine gibanja poskrbimo tudi za kvalitetnejši spanec, ki je ravno tako izrednega pomena.
Bogato okolje v katerem se najmlajši urijo v različnih gibalnih spretnostih je za to ključno, predvsem zato, ker je zamujeno kasneje v življenju težko nadoknaditi.
Aktivnosti je seveda potrebno prilagajati otrokovim sposobnostim in starosti, otroška oprema pa mora biti skrbno izbrana.
Čemu vse je lahko podloga za igranje namenjena?
Že v prvih mesecih dojenčkovo telo stremi k načrtovanim gibom, ki jih motivira nek naravni nagon in želja po spoznavanju okolice.
Odrasli imate takrat možnost izkoristiti radovednost dojenčkov, ki jih žene k postavljanju na vse štiri, plazenju, kobacanju, hoji, pozneje še teku, skakanju itd.
Pomembno je, da prepoznate znake, da boste vedeli kdaj je pripravljen osvajanje nekega razvojnega mejnika. Nikakor pa z vadbo ne prehitevajte ter se ves čas zavedajte, da so smernice gibalnega razvoja namenjene zgolj podajanju nekega časovnega okvirja znotraj katerega vsak posameznik deluje v čisto svojem tempu in sposobnostih. S tem si boste prihranili nepotrebne skrbi in stres, ki bi ga sicer prenašali še na malčka.
Že zgodaj jim tako priučite redno vadbo za katero je primerna nedrseča penasta igralna podloga za dojenčke.
Sploh v prvih mesecih je priporočljivo, da je za dojenčka na tla nameščena blazina za dojenčke na kateri telovadita. Najprej osvojita pasenje kravic, nato plazenje, kobacanje, pa vse do stabilne pokončne drže.
Krasna izbira so tudi pena puzzle, ki so nekoliko debelejše. Otroški šotor pa bo dojenčka motiviral, da se bo plazil proti njemu, saj ga bo zanimala njegova vsebina.
Ko so malčki že nekoliko bolj spretni jim v njihovo sobico postavite elemente, ki jih bodo spodbudili k gibanju.
To je lahko notranji tobogan. Ta jih spodbuja k plezanju, urjenju ravnotežja, zaznavanju telesa v prostoru (gor-dol), refleksih pri pristanku …

Pikler komplet je priročen element iz naravnega materiala zaradi katerega bo otroška soba delovala še bolj sproščeno in umirjeno.
Komplet sestavlja plezalo po katerem se mora malčke povzpeti, da se nato spusti po toboganu.
Za večjo varnost ob morebitnem padcu je na koncu tobogana, lahko tudi vse naokoli njega, priporočljiva velika igralna podloga iz pene.
V naši spletni trgovini je na voljo tudi gugalnik s toboganom. Guganje je še ena oblika gibanja, ki spodbuja tvorbo novih povezav med živčnimi celicami v otrokovih možganih.

Enako velja za vrtenje zato mlajših ne ustavljajte, ko imajo potrebo po vrtenju. No razen, če jim je potem slabo, ker so pretiravali.
Raje jim zagotovite varen, dovolj velik prostor, ki ne bo vseboval ostrih robov, na tleh pa bo nameščena mehka otroška podloga.
Pravi mali pomočniki bodo postali, ko bodo imeli pripomočke na dosegu rok. S stolpom pomagalčkom bodo krepili neodvisnost in s plezanjem urili motoriko.

Tudi stolček hiška po katerem bodo tako plezali kot sedeli bo prav prišel tako praktično kot estetsko.
Da bo risanje po stenski tabli prijetneje, jim na tla postavite mehko podlogo, ki jih bo grela, da ne bodo sedeli na tleh.
Ko boste z otroci primorani ostati v hiši zaradi deževnih dni ali mrzlih zimskih mesecev bo otroška soba v kateri boste prostor opremili z igralno podlogo pravi blagoslov za otroke.
Igralna podloga pomaga pri otrokovem razvoju
Kaj otrok avtomatsko naredi, ko zagleda v prostoru blazino? Večina se zažene direktno na njo in začne po njej skakati, se kotaliti in se pri tem smejati, ker se na njej počutijo varne.
Gre za preprost in učinkovit način sproščanja preko fizičnega telesa. Odrasli se z opazovanjem otrokovega vedenja lahko marsikaj naučimo, s čimer koristimo tudi sebi.
Občutek varnosti, ki smo jo zgoraj omenili, je neke vrste predpogoj za popolno sproščenost brez katere bi bilo telo v krču. Na nek način preko nudenja fizične varnosti otrok doživi psihološko stanje varnosti zaradi česar ima dovolj zaupanja v svoje fizične sposobnosti, ki mu pomagajo premagovati meje svojih zmožnosti.
Skozi vadbo se otroci učijo celo ustvarjalnosti, ko morajo načrtovati nadaljnje gibe. Pozneje se sposobnost kreativnosti razširi tudi na ostala pomembna področja kot je šolsko okolje.
Redna telovadba pomaga do izboljšanega zaznavanja lastnega telesa, gradnje samozaupanja medtem ko preizkušajo meje svojih zmogljivosti, pozitivna občutja kot so ponos in veselje ob zastavljenih dosežkih, poleg ugodja pa se naučijo tudi prenesti poraz ko so premagani v tekmovanju.
Učenje pravilnega padanja je temelj številnih športov. S tem se zmanjša možnost za poškodbe, strah pred tem, da bi otrok poskusil nekaj novega in poveča se samozaupanje.
Mehke blazine so tako odlične za poligon na katerem otrok ob nadzoru staršev ali usposobljenih vaditeljev vadi skoke z višine, skok v daljino, prevale, stoje in pravilne padce.
Vse omenjene kompetence mu pridejo prav kasneje v življenju, ko se spopada z izzivi iz okolice. Zato čeprav se zdijo vsi ti koraki majhni in nepomembni, poskušajte razumeti vzvode, ki so v ozadju, da ne boste svojih otrok prikrajšali za razvoj sposobnosti, ki bi jih sicer osvojili.
Vse to so sicer majhni koraki, a otroku na koncu od začetne odvisnosti od skrbnikov, pripeljejo do samostojnosti, ki ga pripravi na neodvisnost od staršev, ko bo na primer prvič moral sam v šolo.
Na drugi strani imamo igro, ki je sploh v prvih letih, ključna aktivnost preko katere se na nevsiljiv način seznanjajo s svetom. Vpletanje igre v vadbo v tem primeru služi kot sproščen način motivacije za njeno izvajanje.
Gibanje prepleteno z igro je tudi kamuflaža za urjenje in podaljševanje usmerjene pozornosti. Ni področja, kjer mu to ne bo prav prišlo. Na tem mestu velja omeniti, da je po drugi strani uporaba zaslonov pomemben dejavnik. ki deluje ravno obratno in slabša sposobnost koncentracije.
Starejšim otrokom so igralne podloge tako krasna podlaga za listanje knjig ali barvanje pobarvank. V tem položaju jih občasno mirno pustite ustvarjati, ker bodo uspeli biti bolj natančni, ker bodo imeli podlago na kateri bodo risali bližje.
Če je med vami kdo, katerega otrok se navdušuje nad znanimi pravljicami kot sta Rdeča kapica in Mali princ bo otroška igralna podloga z motivi pravljic kot nalašč za vas. Tako bo prebiranje pravljic zares doživeto v polni meri.

Na koncu pridemo do točke, ko otrok ugotovi, da mu ustreza igranje celo v ležečem položaju (kar je povsem normalno). Zagotovo pa bo vse skupaj lažje izvedljivo, če takšne vrste igra ne bo potekala direktno na tleh.
To igro še dodatno spodbudi otroška preproga z motivi ceste, mesta in podobnega, ki kar vabi k igri z avtomobilčki. Zato razprostrite preprogo po sredini sobe in naj se tekma prične.
Ste že videli malčke, ki se kotalijo po tleh, nekontrolirano skačejo, ploskajo, celo valjajo, objemajo in se pri tem smejijo na vsa usta? To je eden izmed učinkovitih načinov sproščanja preko telesa.
Tako nikar ne podcenjujte veselja, ki ga v otroku vzbuja gibanje. Srečen otrok gre z roko v roki s priljubljenostjo med vrstniki kar je povezano s pozitivnim samovrednotenjem to pa z uspehom v življenju.