Naj bo otroška postelja postavljena v ločeno sobo?
Ljudje se razhajajo v mnenju ali otrok sploh potrebuje lastno sobo. Večina najverjetneje izhaja iz časov svojega otroštva, ko je bilo povsem normalno da si več otrok deli eno spalnico. Še danes je v nekaterih kulturah in družinah, ki imajo več otrok to neizbežno.
Kar zadeva dojenčke je najbolje, da so prvih 6 mesecev v isti sobi kot starši, s tem da imajo ločeno ležišče. Tako ne vplivajo na spanec drugega hkrati pa je tudi varneje in manj stresno za starše, saj jih ne skrbi, da bi s svojo težo poškodovali dojenčka.
Varno ležišče predstavlja posteljica za dojenčka, ki ima opcijo znižanja varnostne ograjice ali popolne odstranitve, da jo lahko celo priključite k robu vaše postelje. Imenuje se tudi obposteljna otroška posteljica.
Dodajanje mehkih igrač, blazin in podobnega se malim dojenčkom odsvetuje, ker obstaja možnost zadušitve.
Kljub temu pa si poglejmo kaj otrok pridobi v kolikor mu imamo možnost zagotoviti lasten kotiček.
Zakaj otrok potrebuje svojo sobo?
V grobem rečeno dozori nekoliko hitreje. Otroška soba mu predstavlja kraj kjer za počitek, igro, učenje in sanjarjenje.
Dobi priložnost, da se izrazi in sploh oblikuje svoj stil. Izbere si barve, elemente, motive iz nabora, ki mu ga ponudijo starši. Otroška posteljnina pa je zagotovo ena od izbir, ki jo popolnoma prepustite malčku.

Omogoči mu privatnost, pri tem ni v strahu, da bo kdo vzel ali uničil kaj njegovega. Tam se popolnoma sprostijo in pustijo domišljiji, da gre svojo pot. S tem oblikujejo samozavedanje in z leti (predvsem v puberteti) pridejo do točke, ko se želijo npr. sami preobleči brez prisotnosti staršev ali sorojencev.
To velja za obe strani. Tudi vi potrebujete intimo in privatnost zato se z otroci dogovorite za jasne meje glede vstopa v spalnice, trkanja itd.
Tam najde mir kadar mu ustreza biti v tišini in brez distrakcij sploh kadar je čas za učenje ali branje knjig. Tudi po prepiru, ko se želi ohladiti in potrebuje kotiček za umirjanje.
Veliko manj bo tudi nepotrebnega prepiranja in sprejemanja kompromisov glede manjših stvari. Dva otroka se utegneta povsem razlikovati, saj se eden hitro umiri pred spanjem drugi potrebuje nekoliko več časa in s tem moti ritem prvega. V tem primeru bi bilo zagotovo najbolje ponuditi vsakemu svojo sobo.
Nauči se odgovornosti in neodvisnosti saj mora skrbeti za čistočo in red v spalnici. V urejenem in stabilnem okolju se lahko posveti razvoju svojih potencialov, ker nima nobenih distrakcij iz zunanjega okolja.
Če ima svoj prostor bo v prihodnosti lahko povabil prijatelja, da prespi pri njemu kar je manj mogoče, če si sobo deli s sorojenci.
Na drugi strani pa imate manjše otroke, ki ob ločenem spanju doživljajo strah, ki bi ga prisotnost bratca ali sestrice omilila med njima pa bi se oblikovala posebna vez.
Kaj mora vsebovati otroška soba
Glede na otrokovo starostno obdobje spalnice imenujemo soba za dojenčka, otroška soba, zadnja postaja pred odraslo dobo pa je mladinska soba.
Vsaka izmed njih mora izžarevati nekaj drugega.
Za dojenčka mora spalnica predstavljati umirjen prostor v nežnih barvah, ki bo blagodejno deloval nanj. Zanj bo v glavnem to prostor za počitek.
Z leti ko otrok zraste v malčka pa se bo tudi vloga soba začela spreminjati. Večji poudarek bo tokrat na igri zato nikakor ne sme manjkati kotiček namenjen igranju. Dobro je, da je vse pohištvo prilagojeno njegovi velikosti in seveda varno oblikovano in nameščeno (ni ostrih robov, dodatno pritrjeno, ograjica na postelji).
Ko otrok raste in prehaja v šoloobvezno okolje boste igralnemu kotičku dodali prostor za učenje. To bo predstavljala pisalna miza, stol in namizna svetilka. Odveč ne bodo niti stenske police na katere bo zložil zvezke in učbenike.
Nazadnje pa bo igralni kotiček izrinil prostor za druženje. Vrstniki bodo najstnikom predstavljali vedno bolj pomembno vlogo in prav je, da imajo zaseben prostor, kjer bodo nemoteno tkali socialne vezi.
Čas bo, da elemente, ki so bili prilagojeni višini otrok zamenjate s standardnimi velikostmi. V tem obdobju je najbolje, da izbiro pohištva prepustite kar starejšim otrokom, da si bodo po svoje opremili prosto, kjer bodo preživljali vedno več časa.
Kako narediti otroške sobe privlačne?
Že s samim ležiščem lahko malčke enostavno privabite v spalnico v večernem času. Otroška postelja hiška vam bo pri tem posebej v pomoč, saj bo s svojo priljubljenostjo koristen magnet za otroke.
Z dodatnimi rjuhami ali odejami, ki jih boste razgrnili čez okvir boste pričarali skrivnosten kotiček za pripovedovanje pravljic. Ob soju svetilke bodo nastajale najbolj zanimive sence, ki bodo oživele zgodbo, ki jo boste prebirali. To bodo zagotovo trenutki, ki se bodo vtisnili v spomin tako vam kot najmlajšim.
Namesto tega uporabite tudi baldahin za posteljico, ki ga enostavno namestite nad njo ali pa kar nad tlemi. V tem primeru boste na tla morali postaviti še otroške preproge ali igralne podloge, da bo sedenje udobneje.
Pomemben dodatek je tudi ustrezna osvetljava. Za igro in branje imejte na steni ali stropu močnejšo osvetlitev. Ravno tako bo primerna namizna svetilka ohranjala otrokov vid zdrav.
Za čas spanja pa si omislite blago lučko, ki bo preganjala morebitne strahove ob odhodu v posteljo. Poskrbite, da bo svetilka varna. Otrok namreč ne sme imeti dostopa do žarnice, material pa se ne sme segreti ali razbiti ob morebitnem padcu.
Stene so krasno platno za vnos radoživosti. Omogočajo vam pleskanje z otrokovimi najljubšimi barvami, risanje motivov, ki so mu blizu ali pa kar lepljenje nalepk s čudovitimi potiski ali zanimivimi svetlobnimi učinki.
Manjkati ne sme niti otroško ogledalo in otroško obešalo, ki bo v veliki meri spodbujalo otrokovo samostojnost. Sam si bo pripravljal oblačila in se pred odhodom v vrtec uredil pred ogledalom.
Osmislite in uredite celoten prostor, kjer naj bo vse na dosegu rok. Vsak kos pohištva premišljeno izberite, saj prostora za shranjevanje nikoli ni dovolj. Otroške košare so krasen dekorativni element in hkrati hramba za igrače. Tudi predalnike tematsko označite in jih zložite na nizke police do katerih bodo imeli malčki prost dostop.
Že otroška postelja 140x70 ima opcijo namestitve predala na dno, ki bi v nasprotnem primeru ostal neizkoriščen prostor.
Ena izmed pomembnejših dejavnosti, ki raste skupaj z otrokom in ga tudi pozneje spremlja skozi celotno življenje je branje.

Širino, ki jo otrok pridobi s prebiranjem pravljic boste prepoznali v vsakodnevnem življenju. S prebiranjem se namreč razvija njegov besedni zaklad, govor, empatija, ideje za razreševanje konfliktov, radovednost, odkrivanje sveta, znanje, urjenje koncentracije, čut za estetiko ob ilustracijah in še bi lahko naštevali.
Otroška knjižna omara je tako z vsem naštetim utemeljeno središče tako otroške kot mladinske sobe. Pri mlajših je pomembno, da jim je prilagojena s svojo višino, da imajo neoviran dostop do slikanic.
Prebiranje je krasen ritual za umirjanje in povezovanje pred spanjem. Zares si je vredno vzeti čas in čuječe preživeti ta čas z otrokom.