Otroška postelja (kdaj je pravi čas za menjavo?)
Otroška postelja je svetišče, kjer otrok počiva in pridobi kvaliteten spanec. Dober spanec je bistvenega pomena za otrokovo čustveno in socialno delovanje, sposobnost učenja in osredotočanja ter splošni razvoj. Kdaj je otrok dovolj velik za prestop iz posteljice v otroško posteljo? Starši smo pred takšnimi veliki koraki kar pogosto živčni in si delamo skrbi kako se bo otrok navadil na prestop iz ene postelje v drugo, kjer je več prostora in udobja.
Sprememba lahko na otroka vpliva malce stresno. Posteljica ali zibelka je narejena tako, da otrok skoraj objame, se počuti varno, medtem ko otroška postelja, ki je samostojna nima dodatnih varoval in se lahko otrok malce prestraši. Nekateri otroci se še toliko bolj veselijo novega okolja, pridobijo občutek zrelosti in se jim dopade, da imajo svojo posteljo. Kakorkoli, prehajanje iz posteljice v otroško posteljo je vsekakor korak, ki ga je potrebno narediti, na vas dragi starši pa je, da otroka ustrezno pripravite.
Kdaj je tisti pravi čas prestopa v otroško posteljo, pa vam bo otrok sam nakazal. Prvi znak, da je otroku potrebna otroška postelja, je ko prične uhajati iz zibelke, posteljice ali pa se prične postavljati aktivno na noge ob ograjici. Pomeni, da je posteljico prerasel in je čas za naslednji korak. Po nasvetih pediatra naj bi bil otrok pripravljen na posteljo, ko doseže cca 90 centimetrov.

Nekaj znakov, ki kažejo kdaj bi bil pravi čas za menjavo postelje:
- Ko doseže otrok višino 90 cm
- Ko se začne postavljati po robu ograjice ali lezejo ven
- Ko dosežejo starost 18 mesecev - 3 let
- Ko sami izrazijo željo po večji postelji
- V primeru prihoda drugega otroka
Otroška postelja za prestop in kako jo izbrati?
Otroška postelja naj bo vsekakor privlačna otroku za počitek in spanje, hkrati pa upoštevajte da videz ni vse. Otroška postelja mora biti funkcionalna in mora otroku nuditi vse za ugoden in kvaliteten spanec.
Otroška soba je otrokov primarni prostor. Prostor, kje se bo igral, spal, izobraževal in družil s prijatelji. Že v obdobju nosečnosti, mame vse lepo splaniramo, naredimo načrt in uživamo v nakupu opreme za otroško sobo. V današnjem času se vse bolj opaža, da se mamice vse pogosteje pri otroški sobici osredotočajo predvsem na lep izgled, na ujemanje barv v sobici, funkcionalnost in kvaliteta pa sta postavljeni pod vprašaj.
Zato je izjemno pomembno, da je pred videzom na prvem mestu kvaliteta in udobje. Otroci v postelji preživijo od 8-13 ur za potrebe spanja in počitka, ki je odgovoren za otrok splošni razvoj.
Otroška postelja naj bo kupljena ob upoštevanju smernic.
Velikost otroške postelje
Otroci se razvijajo iz leta v leto vedno bolj, tudi v višino. Zato je pametno upoštevati velikost postelje, kajti če kupite manjšo posteljo jo bodo sčasoma prerasli. Vsekakor je potrebno upoštevati tudi velikost sobe, da ostane dosti prostora še za igranje. V kolikor so postelje višje, ne pozabite na dodatne ograjice, ki bodo otroka varovale, da med spanjem ne pade. Odločite se lahko tudi za zanimive modele otroških postelj, kot je Postelja v obliki hiše Lilu.
Otroška postelja v obliki hiške
Otroška postelja in izbira vzmetnice
Ko je posteljni okvir izbran ali postelja v celoti, je naslednji pomemben korak, da izberete dobro, kvalitetno vzmetnico. Pri izbiri vzmetnice pazimo, da trdota odgovarja otroku, ter da podpira otrokovo hrbtenico na vseh 7 conah.
Kako narediti prehod iz zibelke v otroško posteljo bolj zabaven?
- Dovolite jim, da si sami izberejo rjuho, posteljnino, okrasne blazine, nočno lučko in druge okraske, ki bodo posteljo krasili. S tem boste otroku dopustili, da si sam uredi svoj kotiček in mu predali nadzor. Otrok si bo posteljo uredil tako, da se bo počutil čimbolj varno.
- Navajajte otroka na dnevni počitek v novi postelji. Ni potrebe, da otroka silimo v spanje v novi postelji, za začetek je dovolj, da si privošči kratek spanec. S tem boste malo po malo otroka navadili na novo okolje in se bo tudi lažje prepustil spancu v celoti.
- Prakticirajte branje pravljic v novi postelji pred spanjem. Z branjem pravljic boste otroka pomirili, mu odprli domišljijo in morda vam bo še zaspal med branjem.
Prehod iz posteljice oziroma zibelke v večjo posteljo še vedno ne pomeni, da otrok ponoči ne bo sredi noči ušel iz postelje, zato je pomembno da upoštevate tukaj tudi nekaj smernic:
- Zaščitite ostre robove
- Zaščitite vtičnice
- Poskrbite, da v sobi ni visečih kablov ali kablov po tleh
- Pred posteljo položite preprogo ali okrasne blazine
- Zaprite okna
- Če je otrokova soba v nadstropju zaščitite stopnice
Še pomemben nasvet, bodite potrpežljivi. Vsak otrok je drugačen in potrebujejo nekateri malo več časa, drugi manj za prilagoditev.