Otroška sobica potrebuje prava tla
Pri opremljanju hiše se mora vsak odločiti kateri material bo položil na tla. Seveda se je dobro najprej pozanimati kateri so najprimernejši v primeru, da imate po tleh položeno talno gretje, pomembni pa so še naslednji dejavniki.
Drugi vidik je videz. Čeprav se danes dobijo tako imitacije lesa kot keramike in je izbor zares velik morate poseči po dizajnu, ki se bo skladal s preostalim pohištvom.
K pohištvu, ki je bolj umirjenih, enobarvnih tonov se bolje podajo živi in barvni motivi podlag. Malčki bodo veseli, če boste uporabili takšne, ki bodo imeli vzorce namenjene igri kot je cesta po kateri bodo drveli z avtomobilčki.
Tretji je občutek, ki ga oddaja posamezen material. Pri tem mislimo občutek toplote ali hladu ob dotiku. V kleti bo bolje, da imata hladnejše, medtem ko bodo v spalnici in dnevnih prostorih dobrodošli toplejši toni. Sploh, če imate navado hoditi bosi.
Upoštevajte tudi obrabo in dolgoživost. Nekateri prostori so namreč veliko bolj izpostavljeni in obremenjeni zato potrebujejo trpežnejše snovi.
Najbolje je, da vsak prostor vsebuje določen material, ki bo poudaril najpomembnejše kar potrebuje določena soba. Posledično boste morali posvetiti nekoliko več časa izbiri barv in dizajnov, da bodo prostori imeli rdečo nit.
Morebitnim poškodbam tal se vsekakor izognete z uporabo preprog. Tudi igralna podloga v otroški sobi bo preprečila marsikatero prasko in udarec ob padcu.

Otroško tekanje in skakanje pa zahteva, da zadostite še najpomembnejšemu kriteriju, in sicer varnosti. Spolzka tla so zadnja stvar, ki jo potrebuje otroška soba.
Drug vidik varnosti pa je uporaba zdravju neškodljivih snovi. Dolgoročno namreč marsikaj vpliva na zdravje vaših otrok, med drugim tudi razni premazi, lepila, mehčalci itd. kateri se uporabljajo v proizvodnji talnih oblog.
Na podlagi tega lahko sklepate, da je otroška sobica prostor, ki se mu morate posebej posvetiti, zato preučite vse možnosti in izberite najboljšo, kar se vam bo dolgoročno obrestovalo.
Poskušajte si zamislite kaj vse se v primerjavi z drugimi prostori dogaja v otroškem kotičku. Tam otroci tekajo, skačejo, po tleh vlečejo težje predmete, na tla padajo igračke, avtomobilčki se zaletavajo, ob pitju se velikokrat polijejo tla itd.
Najpomembnejše karakteristike tal v otroški spalnici so tako trpežnost, udobje, možnost enostavnega čiščenja, čim boljša absorpcija zvoka in nenazadnje neškodljivost za zdravje.
Najpogostejši materiali, ki naj jih vsebuje otroška soba
Nekateri starši se odločijo, da bodo na tla položili preprogo. Za to se odločijo predvsem z vidika varnosti. Super pa je tudi, ker uspešno zaduši zvok skakanja. Zaradi mehkobe in toplote so malčki na njej brez težav bosi.
Na žalost pa je preproge potrebno zalepiti z lepilom, ki lahko vsebuje nevarne kemikalije. Druga slaba lastnost je zahtevnejše zagotavljanje higiene. Med dolgimi vlakni se namreč utegnejo nabrati marsikateri organizmi, ki kasneje sprožajo alergije ali astmo. Če se boste vseeno odločili potem raje položite preproge, ki jih preprosteje zamenjate v primeru, da se umažejo ali niso več higienske.

Pluta je vsekakor nenavadna izbira na prvi pogled, a ko razmislite o vseh njenih prednostih zagotovo hitro postane realna izbira.
V prvi vrsti gre za topel material zato je primeren za bosonogo hojo. Velika prednost je tudi, da gre za naraven material, ki ne potrebuje posebnega tretmaja s kemijskimi substancami, da bi ohranil svojo robustnost. Učinkovito tudi absorbira udarce.
Res pa je, da je pluta dražja, a se njena uporaba dolgoročno gledano vseeno izplača.
Laminat spada med mehkejše materiale in ima tudi dobro absorpcijo udarcev. Je dobra kombinacija s talnim ogrevanjem, kljub temu pa je na dno dobro položiti izolator kot je pena, da tla niso tako hladna.
Ni alergen in se ga preprosto čisti. Pozorni bodite le na polito tekočino, ki jo je potrebno nemudoma obrisati, da ne pride do trajne poškodbe tal.
Paziti je potrebno le na praske, do katerih ob grdem ravnanju hitro pride. Laminati višje kakovosti navadno ne vsebujejo kemikalij, vendar se o njihovi uporabi ob nakupu raje prepričajte tudi sami.
Guma, ki je naravni material pridobljen iz tropskega kavčuka, je ena od primernejših izbir za otroške sobice in vrtce. Že brez raznih kemijskih dodatkov jo namreč odlikujejo lastnosti kot je mehkoba in izredna prilagodljivost kar je kot nalašč za otroško uporabo.
Tla ne drsijo, so zelo vzdržljiva in so odporna na vlago. Predvsem pa jih je izredno preprosto čistiti. V primeru padca so eden izmed redkih trdnejših materialov, ki zaradi svoje mehkobe omilijo poškodbe. Kaj več bi si lahko želeli za vaše malčke?
Dejstvo, da jo v veliki meri uporabljajo v vrtcih je dober pokazatelj kako priročna je za otroške sobe.
Vinil spada med cenejše variante, to predvsem pomeni, da se boste zaradi njegove obrabe veliko manj obremenjevali. To bo še lažje izvedljivo v kolikor boste izbrali polaganje vsake plošče posebej in ne polaganje na klik sistem, kjer bi v primeru menjavanja posamezni plošče morali razdreti celotna tla.
Vendar tudi PVC ali vinil za zdravje ni najbolj optimalna izbira, saj lahko vsebuje škodljive snovi, ki se sčasoma sproščajo v prostor. To pa še pospeši talno gretje tal.
Današnji proizvajalci praviloma ne uporabljajo več škodljivih mehčalcev, saj naj bi jih zamenjali novi, ki ustrezajo varnostnim kriterijem. Je pa povsem na mestu, da to posebej preverite pri prodajalcu.
Na koncu pa je tu še les oziroma parket, ki predvsem ustvarja prijetno klimo, ker gre za povsem naraven material. Zelo učinkovito tudi vsrka in zadrži toploto. Prepričajte se le o sami kvaliteti ter tipu morebitno uporabljenih barv oziroma premazov, da so le-ti neškodljivi.
Slaba stran je neodpornost na praske, saj bo les sčasoma tudi deloval obrabljen. Takrat bo najbolje, da ga pobrusite in ponovno namestite. Od vas bo zahteval nekoliko več dela, vendar bo občutek, ki ga v prostor lahko oddaja le les to odtehtal.
Mogoče le privoščite to raje starejšim otrokom, ki bodo sposobni lepo skrbeti zanj in pri njih les ne bo vsakodnevna tarča za pristajanje kovinskih avtomobilčkov. Če pa že uporabite parket tudi za malčke, ga raje zavarujte s preprogami.
Ne glede na to za kateri tip tal se odločite boste v prvih mesecih, ko se dojenček še plazi in kobaca po tleh morali poskrbeti, da so le ta topla in ne pretrda. Otroška podloga je kot nalašč za to.
S krasnimi motivi pa boste spodbudili tudi njegov očesni razvoj saj bo imel podlago čisto blizu obraza pa tudi razvoj čutil, če boste uporabili različne materiale, ki jih bo z dotikom raziskoval.

Še pri starejših otrocih bo večina igre potekala na tleh, zato je izbira toplega dna med pomembnejšimi faktorji.
Premisliti boste morali tudi ali bo vsak prostor vseboval svoj material ali želite enotnega enako velja za barve.
Nega in vzdrževanje tal
Vinil, pluto in laminat boste morali čistiti z nežnimi čistili, najbolje da kar z navadno vodo kadar tla niso preveč umazana. Uporabite lahko tudi kis ali šampon na primer v kopalnici, kjer se je nabrala plast laka za lase. Šampon ali kis dodate v toplo vodo, ki ne sme biti vroča, nato pa ga obrišete s čistilcem za tla ali krpo namočeno v čisto vodo. Vedno na koncu obrišite tla tudi s čisto vodo.
Priporočljivo je tudi vsakodnevno pometanje ali sesanje, ker se sicer snovi izločajo v podlago. Tudi metla za brisanje prahu je hitra in učinkovita.
Mokre madeže vedno odstranite takoj. To se svetuje pri negi katerekoli podlage, ker bo le na ta način odstranjevanje učinkovito. Ko se namreč madež enkrat zasuši, za njegovo odstranitev potrebujete veliko več dela.
Za trdovratnejše madeže za vsak material izberite ustrezno čistilo namenjeno zgolj določenemu tipu tal. Nekaj kar učinkuje na vinilu namreč utegne poškodovati les in podobno.
Čiščenje z vodo mora biti premišljeno, ker bo v primeru premokrega čistilca za pod, odvečna voda ušla pod plošče, kjer bodo rahljale učinkovitost lepila. Super je, če na koncu mokrega čiščenja tla osušite kar z brisačo, česar vam ni potrebno početi pri gumi.
Morebitne madeže je najbolje odstraniti z doma narejeno pasto za katero uporabite enako količino vode in sode bikarbone, jo namažete na osušena tla in podrgnete s čisto krpo. Naravna čistila bodo veliko varnejša tudi zaradi otrok, sploh dojenčkov, kateri večino predmetov dajejo v usta.
Enako velja za les s tem, da se odsvetuje uporaba kisa razen če parket to prenese (enako pri gumi) in sprotno sušenje kadar tla čistite z mokro krpo. To pomeni, da čistite po manjših odsekih, ki jih sproti osušite. Za čiščenje v vodo dodajte le nekaj kapljic kastiljskega mila ali blagega mila za čiščenje posode. Vsekakor čistite po potrebi, redno le pometajte.
Povsem druga zgodba je čiščenje preprog. Tedensko jo je potrebno sesati, madeže odstranjujte nemudoma, da ne bo prišlo do neprijetnega vonja. Slednjega odstranite tudi če po preprogi potresete sodo bikarbono jo pustite nekaj časa delovati nato pa jo posesate.
Globinsko čiščenje se priporoča vsaj enkrat letno. Profesionalni čistilci uporabljajo kombinacijo detergentov in pare. Doma madeže odstranite s pomočjo belega kisa, sode bikarbone ali parnika.

Učinkovita je tudi uporaba predpražnika, na katerem se bo zadržala večina umazanije, ki je tako ne boste vnesli v notranje prostore in seveda preobuvanje tik ob vhodu v vaš dom. Tudi poseben prostor za odlaganje mokrih čevljev bo preprečil odtekanje vode in uničevanje tal.
Zapomnite si, če boste sproščeni vi bo tudi otrok. V kolikor pa boste izbrali tla za katera veste, da so težja za negovanje in so občutljivejša boste napetost prenesli tudi na otroka, ki se ne bom mogel sproščeno igrati. Zato bodite prepričani v svoj nakup, da vam bo izbrana oprema za otroške sobice zares ustrezala.