Plišaste igrače veliko več kot okras za otroško sobo
Posebno mesto v otrokovem življenju si zaslužijo igrače namenjene crkljanju. Seveda govorimo o plišastih igračkah, ki imajo pomembno vlogo pri otrokovem odraščanju in učenju.
Izredno mehke igrače, privlačnega in ljubkega izgleda v večini primerov postanejo otrokov prvi prijatelj.
Čeprav so namenjene otrokom, obstaja veliko odraslih, ki se tudi kasneje radi crkljajo z mehkimi in udobnimi predmeti kot so pliškoti. Pri tem se namreč sprošča hormon oksitocin, kar velja za vse starostne skupine.
Zagotovo ste že slišali za oksitocin, ki je zaslužen za prijetna občutja ljubezni, sproščenosti, navezanosti, sprošča se ob dotiku, med porodom, dojenjem, spolnimi odnosi, pri empatiji in podobno.
Z zavedanjem kako malo je potrebno storiti, da občutite vsa ta prijetna občutja, naj se vam ne bo nerodno stiskati z mehkim predmetom, tudi v zrelih letih. Koristi, ki jih boste od tega imeli so neprimerljivo večje.

Za njihovo zunanjost se uporabljajo mehki materiali kot so pliš ali blago, ki jih napolnijo s sintetičnimi vlakni, bombažem, slamo ali leseno volno. vstavljajo se tudi bolj grobi materiali kot sta plastične kroglice.
Plišasti medvedki so najpogostejši motiv, med najbolj poznane pa spada Medvedek Pu. Poleg omenjenih obstajajo še vse ostale živali, ki si jih lahko zamislite.
Velikokrat vas bo presenetilo kateri motivi bodo postali otrokovi najljubši. Šele kasneje ko bo namreč poznal svoja zanimanja bo lahko sam vplival na izbiro pri nakupu tovrstnih igrač.
V najzgodnejšem obdobju pa boste vi tisti, ki boste izbrali njegovo prvo ninico. Dobro je, da se pred nakupom torej odločite o materialu, velikosti, načinu vzdrževanja, barvi in motivu, ki naj ga pliško ima, ker ga bo otrok najverjetneje povsod vzel s seboj.
Če je mogoče celo izberite dve identični igrači, da boste izgubljeno ali uničeno lahko zamenjali v primeru, da pride do njene poškodbe.
Čeprav se utegne zgoditi, da bo otrok sprevidel, da ne gre za isto igračko, bo stres v primeru izgube prvotne vseeno manjši kar je najpomembneje.
Velike plišaste igrače tako kot majhne kar kličejo po objemanju in stiskanju. Seveda pa imejte v mislih, da utegnejo zasesti kar dobršen del prostora in jih ne bo tako enostavno pospraviti.
Poleg tega, da kateremukoli prostoru dodajo otroški pridih, sproščenost in razigrano vzdušje, ga tudi okrasijo. Sploh v primeru, da ste izbrali unikatne, estetsko dovršene izdelke, ki pri otroku razvijajo tudi čut za lepoto. Poglejmo pa si katere so še prednosti njihove uporabe.
Zakaj so pliškoti pomembni?
Vsi smo že slišali za razvojna obdobja v otroštvu skozi katerega otrok dozoreva. Na vsaki stopnji v razvoju malčki bolj ali manj uspešno razrešujejo izzive, pred katere jih postavlja življenje.
In ravno v obdobjih takšne vrste čustvenih pretresov ima plišasta igrača ključno vlogo pri nudenju potrebne podpore, ki jo občuti kot brezpogojno ljubezen. Na tej točki lahko občutite kako resničen je zanj odnos, ki ga ustvarja (v naših očeh) z ne osebnim predmetom.
Razvijanje socialnih spretnosti
V otroku to sproži občutek sprejetosti ne glede na to katero čustvo izražajo. Na podlagi tega otroci gradijo igro v kateri posnemajo socialne interakcije iz resničnega sveta in jih skozi odnos s pliškoti predelujejo, ker jim je dovoljeno svobodno izraziti kakršnokoli čustvo občutijo.
Pogovor med otrokom in pliškoti je veliko več kot to. Pomeni namreč učenje uravnavanja čustev, razvoj komunikacijskih veščin in neke vrste samo vodenje pri reševanju problemov.
Z igračami vzpostavljajo skupen jezik in ker jih razumejo z njimi govorijo o čustvih, težavah in o stvareh s katerimi se ne strinjajo.
Kadar imajo težave pri vključevanju z vrstniki, so igrače lahko odličen povezovalni člen preko skupne igre.
Najprimernejši čas za predstavitev plišaste igrače je pri 12 do 18 mesecih starem dojenčku, ker s tem spodbudimo igro pretvarjanja. v njej preigravajo situacije iz življenja, vključujejo domišljijo, vnašajo igro vlog itd.
Pripomorejo k učenju jezika
Odlična motivacija, ki na zelo nevsiljiv način pripomore k razvoju otrokovega govora je igra pretvarjanja s pomočjo plišaste igrače. Te lahko komunicirajo med seboj ali pa z otrokom, ki razvoja dialog z njimi.
So najboljše občinstvo za vadenje govora, izražanja, razvijanja samozavesti, ubesedenja in deljenja njihovih misli.
Pri tovrstni komunikaciji so otroci namreč najbolj sproščeni in uspejo svobodno ter spontano izraziti karkoli v danem trenutku občutijo.
Ninice nudijo tolažbo
Naj bodo male otroške posteljice ali že večje enojne postelje v vseh boste našli prostor napolnjen s pliškoti s katerimi se otrok stiska čez noč.
Njihova prisotnost jim pomaga premagati marsikateri strah celo ublažiti travmo. Kadar se jim svet zdi strašljiv in negotov, jim bodo njim domače in pomirjujoče ninice pomagale premagati anksiozne občutke.
Preko tega se nato razvija sposobnost samo pomiritve in zanašanja nase za primer ko v bližini ni staršev.
Plišaste igrače, odejice ali punčke z drugo besedo ninice nudijo varnost in stabilnost pri prehodu iz domačega okolja v vrtčevsko ali šolsko.
Na voljo imate komplete odejice in ninice ali pa kombinacijo vzglavnika in pliškota, ki sta barvno usklajena. Takšen komplet je idealno darilo, ker boste s tem v resnici podarili dve darili v enem.

Prihod sorojenca je še eden izmed pomembnih preizkušenj in tudi to bo veliko lažje predelati s pomočjo pliškota.
Pripomorejo k razvoju sočutja in empatije
Da smo socialna bitja se pokaže že pri malčkih, kjer skozi skrb za igrače, zadostijo potrebi po povezovanju z drugimi.
Preko igre vlog se naučijo čutiti potrebe drugih ljudi, se torej učijo vživeti v drugo osebo.
Ker se velikokrat poistovetijo s pliškoti, otroke ob opisovanju občutij, ki naj bi jih doživljal pliško, najlažje učimo empatije in sočutja do drugih.
Kako globoko se vtisnejo emocije, ki se z leti oblikujejo v navezanosti na ninice, naj vam pokaže dejstvo, da kar četrtina mladih žensk na študij vzame s seboj svojo najljubšo igračo iz otroštva.
Čiščenje plišaste igrače
Praviloma jih perete v pralnem stroju, nekoliko več nege bodo potrebovale starejše igrače, ki so bolj delikatne in jih je najbolje oprati na roke.
Pri slednjem jo v mešanici detergenta za pranje perila in vode stiskajte, da boste tekočino spravili v notranjost in jo pustite delovati 15 min. Na enak način jo sperite v čisti vodi.
Za pranje v pralnem stroju je priporočljiva uporaba vrečke za pranje perila, ki jo varuje pred trganjem. Uporabite blagi prašek za perilo, če ga imate doma ni pa obvezno.
Kaj pa če igrača vsebuje elektroniko in baterije? V tem primeru boste čistili le zunanjost igrače s čisto krpo, ki jo namočite v vodo v kateri je raztopljeno blago milo.
Osušite ga raje na zraku in ne v sušilnem stroju, ki utegne poškodovati zalepljen ali plastične dele.
Obvezno jih operite po vsaki preboleli bolezni, če ne želite, da bi se ponovila. Če je možno na programu z visoko temperaturo.
Če ima malček astmo ali alergije pa bodite veliko bolj dosledni s čiščenjem in izbirajte igrače, ki jih boste imeli možnost oprati na višjih temperaturah. V njih se namreč kopiči prah iz prostora zato jih je potrebno redno tudi sesati in zračiti.
Ko smo že pri tem se pozanimajte še o ne toksičnosti barv, ki so jih uporabili pri izdelovanju glede na to, da bo igrača v direktnem stiku z otrokovo kožo.

Že psihoanalitik Winnicott je pred leti opazil in celo poimenoval ˝prehodni objekt˝ določeno igračo, s katero se zdijo otroci prav obsedeni in odvisni od nje.
Gre za povsem naraven in spontan dogodek, pri katerem se tvori posebna vrsta navezanosti, ki posamezniku skozi odraščanje pomaga iz začetne popolne odvisnosti od njemu pomembnih drugih, preiti v stanje neodvisnosti, ki je nekakšna sopomenka zrelosti.