Primerna otroška soba pomaga otroku lažje zaspati
Včasih imajo tudi otroci težave z odhodom v posteljo oziroma spanjem in niso le odrasli tisti, ki jih muči nespečnost. Na žalost pa ima na otroke to še veliko večji vpliv in se v večji meri pozna v njihovem vsakodnevnem delovanju in počutju. Ker pa sami ne morejo veliko narediti, da bi si pri tem pomagali ste odrasli ključni za to.
Starši vedno najbolje poznajo svojega otroka, zato je smiselno, da najprej poskušate ugotoviti vzrok za njegove težave. Lahko gre za dogodek, ki se je pripetil nedolgo nazaj in je imel na otroka močen vpliva ali pa se otrok čez dan enostavno ne izčrpa dovolj fizično.
Če se vam dozdeva, da gre za kakšen pomembnejši dogodek v življenju, ki ima negativen vpliva na njegov spanec, potem se z otrokom vsekakor pogovorite in skušajte izvedeti kako razmišlja o tem. Mogoče mu bo pomagal že pogovor z vami, če pa menite, da je v ozadju še veliko več, kar bi bilo dobro, da otrok razčisti s strokovno usposobljeno osebo, se tega tudi poslužite, da mu boste lahko čimprej pomagali.
Otroška soba naj bo vabljivo opremljena
Sami lahko preizkusite kar nekaj metod, ki bodo vašega otroka pripravile na spanje. Prva, dokaj ključna zadeva je čas odhoda v posteljo. Ko enkrat ugotovite katera ura je zanj najbolj optimalna za odhod v posteljo, da se naslednje jutro zbudi svež in poln energije, potem se tudi vnaprej čimbolj natančno držite ugotovljene ure.
Pri tem bo otrok ponotranjil ritem uspavanja in zbujanja, kar bo vplivalo tudi na uravnavanje bioloških procesov, ki se dogajajo med uspavanjem.
Dobro je vedeti, da tudi šoloobvezni otroci potrebujejo med 9 in 11 urami spanja vsako noč. Z ozirom na to informacijo morate starši smiselno načrtovati ura odhoda v posteljo, da se bodo vaši otroci med spanjem zares dobro spočili.
Obstajajo smernice, ki ponujajo okvirje priporočljive količine nočnega spanje po katerih se starši lahko ravnate:
- dojenčki do enega leta naj bi na dan torej skupaj z nočnim in dnevnim počitkom spali med 12 do 16 urami,
- malčki med 1-2 leti 11 do 14 ur,
- otroci med 3-5 let 10 do 13 ur,
- šoloobvezni otroci med 6-12 let 9 do 12 ur,
- celo najstniki med 13-18 leti naj bi potrebovali od 8 do 12 ur spanja na noč.
Le kvaliteten spanec bo pripomogel k temu, da se bodo zjutraj brez težav zbudili sveži in polni zagona za nov dan.
Čeprav mlajši potrebujejo tudi dnevni počitek, poskrbite da le-ta ne bo predolg ni nikakor ne pustite, da zaspijo pozno popoldne, blizu časa večernega odhoda v posteljo.

Drugi pomemben dejavnik je čas zbujanja. Najbolj priporočljivo je, da je le-ta vsak dan enak, torej, da uro zbujanja ohranjate tudi za vikende. Če se boste določenega urnika držali potem se zvečer čas za spanje ne bo zamaknil, ker je otrok zjutraj podaljšal spanje, ker mu ni bilo potrebno ustati.
Seveda imajo mlajši otroci kasnejšo uro zbujanja v primerjavi s šoloobveznimi, ki se morajo zjutraj še pripraviti in prispeti vse do šole.
Večjo svobodo boste vsekakor imeli pri določanju časa za uspavanje kot pa zbujanje, saj bodo jutra prilagojena vaši življenjski situaciji. Sem spada oddaljenost do šole, način prevoza do šole, kdaj sami nastopite službo itd.
Ne zanemarite tudi prehranjevanja. Vedno imejte v mislih, da je večerjo pametno zaužiti dovolj zgodaj, da otrok ne gre s polnim trebuhom v posteljo. Poleg tega je priporočljivo, da zaužije nekaj lažjega za prebavo. Držite se načela, da otrok ne sme niti sit niti lačen v posteljo, saj oboje utegne negativno vplivati na kvaliteto spanca.
Bodite pozorni, da otroci ne konzumirajo kofeina, ki ga najdete tudi v pravih čajih, energijskih pijačah in pijačah z mehurčki kot je kokakola. Zanje je še najbolje, da ga sploh ne uživajo, saj ima že zelo majhna količina na njihova drobna telesa močne učinke.
Ponovno smo tu pri rutinah. Odlično je namreč, če ima otrok po večerji določeno rutino, ki zanj predstavlja uvod v spanje.
Za nekatere je to prebiranje pravljic, kakšna nežna igra, topla kopel, petje umirjenih pesmic, poslušanje pravljic itd. kar mu pomaga, da se umiri in pripravi na počitek. Tako samo od sebe prične postajati utrujen, ko prispete do te točke v dnevu.

Enostavno in zelo pametno pravilo je tudi odsotnost ekranov v spalnici. Poleg tega je dobro, da dve uri pred spanjem niso izpostavljeni ekranom, ki vplivajo na raven melatonina. Ta pa je hormon, ki uravnava spanje.
Modra svetloba, ki jo proizvajajo telefoni, TV ali računalniki namreč spreminjajo izločanje melatonina. Čas uspavanja se podaljša kar od 30 do 60 minut v kolikor je oseba izpostavljena modri svetlobi pred spanjem.
Otroška postelja naj bo namenjena izključno spanju
Zmanjšati je priporočljivo tudi raven stresa, saj večje koncentracije kortizola vplivajo na umirjanje. Poleg tega pa bo tematika povezana z občutji stresa predmet sanj. Tudi na tem področju je pametno izbirati vsebine s katerimi vstopa v stik preko mobilnih naprav in televizije, da ne gre za nasilno ali strašljivo tematiko, ki je ne more predelati.
Vsak posameznik ima svoj nivo tolerance za strah zato opazujte otroka in imejte kontrolo nad vsebino kateri je izpostavljen.
Zaskrbljenost pred spanjem lahko poskusite zmanjšati s pogovorom, malo starejšim kupite dnevnik v katerega naj zapisujejo svoje misli, dogovorite pa se da mogoče zapis zaključijo s tem kaj se jim je v dnevu lepega zgodilo ali pa s čim za kar so hvaležni. Osredotočanje na pozitivne stvari bo pri mlajših sprožilo več občutij varnosti in ugodja, ki bodo delovali obrambno pred skrbmi.
Meditacija, ki jo prilagodite otroku ima krasne učinke na pomirjanje. Prakticirajte jo skupaj in zagotovo bo to najbolje izkoriščen skupni čas.
Mogoče celo razmislite o tem v katerem prostoru in katerem delu dneva se boste pogovarjali o težkih stvareh, da ne bo na koncu ravno otroška postelja asociacija za negativna občutja namesto ravno nasprotno.

Otroška postelja naj bo kotiček, ki bo deloval pomirjevalno zato naj se na njej otrok ne uči, dela domačih nalog ali jo uporablja za skakanje. Povezana naj bo samo s spanjem in in večernimi rituali, ki sprožajo pozitivna občutja in umirjajo.
Nikakor pa jih ne pošiljajte v posteljo kadar jih kaznujete. S tem boste producirali zelo negativno asociacijo, ki bo v njih podzavestno povzročala nemir ob odhodu v posteljo.
Že samo okolje torej otroška soba mora biti opremljena umirjeno in karseda prijetno. Sem spadajo barve, zagotavljanje tišine, osvetlitev in mehka ter udobna otroška posteljnina. Sploh če jo krasijo privlačni motivi, ki so všeč vašemu otroku.
Preizkusite tudi arome kot je sivka, ki delujejo pomirjujoče in spodbujajo uspavanje.
Razne mehke okrasne blazine bodo še povečale udobje in hkrati varovale pred udarci med spanjem. Enako bo delovala igralna podloga, ki naj bo nameščena tik ob postelji.
Spalnica naj ima primerno temperaturo med 18 do 21 °C, otroška pižama pa naj bo iz naravnih materialov kot je bombaž, da mu čez noč ne bo prevroče.
Zagotavljanje teme ponoči in jutranje naravne svetlobe on zbujanju bo imelo najboljše učinke na njihov spanec.
Slej kot prej najmlajši pridejo do obdobja, ko pri spanju občutijo čustva strahu in anksioznosti pa naj bo to zaradi teme, domišljijske ideje, da so pod posteljo pošasti, nočne more itd. Prav je, da se z njimi o strahovih pogovorite in jih skušate premagati z racionalnim pogovorom v kolikor pa to ne deluje jim pomagajte z rešitvami, ki bodo naslovile njihov izvor strahu.
Celo otroška igrača varuje pred strahovi
Če je problem v temi je prava rešitev nočna lučka, če se bojijo namišljenih pošasti naj jih varuje plišasta otroška igrača, mogoče prakticirajte meditacijo oziroma umirjanje z dihanjem, in podobno. Otroška igrača imenovana tudi ˝ninica˝ ima pomembno mesto v otroštvu zato poskrbite, da mu boste podarili takšno, ki jo boste lahko redno čistili in se ne bo zlahka uničila.

Zagotovo pa boste pri mlajših včasih sprožili upor že samo s tem ko jim boste dejali. da je čas za spanje oni pa še ne bodo dovolj utrujeni in ne bodo želeli opustiti trenutne dejavnosti. Bolje bo, da jih povabite k večerni rutinski dejavnosti kot je prebiranje pravljic, ki jih bo umirilo in samo sprožilo potrebo po odhodu v posteljo.
Pomemben vpliv na dober spanec in tudi zadostna fizična aktivnost. Za vse velja, da je dobro vsaj eno uro dnevno nameniti športnim aktivnostim, s tem da 2 uri pred spanjem pričnete z umirjanjem.
Ljubitelji hišnih ljubljenčkov boste postavljeni pred dilemo. Živali v spalnici da ali ne? Če opazite, da premikanje živali vsakič predrami malčka potem je najverjetneje bolje, da žival namestite v lasten prostor. Zagotovo pa boste naleteli na primer ko bo zaradi strahov otrok imel težave s spanjem in prebujanjem in bo ravno žival tista, ki ga bo pomirjala.
V končni fazi je vse odvisno od vaše situacije zato se odločite v dobro otroka.
Kako boste vedeli, da vaš otrok premalo spi?
Podobno kot pri odraslih se tudi pri otrocih pojavijo znaki, ki kažejo na nezadostno količino spanja.
Prepoznali boste težave s kontrolo razpoloženja, pojavi se celo vedenje, ki spominja na motnjo pozornosti, razdražljivost, težave s koncentracijo, hitro zaspijo v avtu med vožnjo, težko sledijo rdeči niti pogovora, zvečer pa zgodaj to je pred običajnim odhodom v posteljo postanejo utrujeni.
Pogosta so tudi nočna zbujanja in nemiren spanec.
Vse metode od naštetih so del tako imenovane spalne higiene, ki bo najbolje učinkovala v kolikor jo boste dosledno izvajali. Otrok jo bo na ta način ponotranjil, vi pa mu boste pomagali do boljšega počutja.
Bodite torej v stiku z vašim otrokom in z njim preživeti kolikor lahko kvalitetnega časa čez dan, da bosta ohranjala zdravo navezanost, ki je pomemben temelj otrokovega duševnega počutja.