Različne otroške postelje glede na starost
Ne rastejo vsi otroci enako, zato vam podajamo okvirna leta za katera so značilne povprečne velikosti otrok, ki služijo kot lestvica za določanje primernosti dimenzije določene postelje.
Pomemben dejavnik je tudi otrokova zrelost in motorične spretnosti, ker so tudi pri tem opazne velike razlike v istih starostnih skupinah. Malček, ki bo razumel, da se mora spustiti z ležišča previdno in na način, da zadenjsko spleza navzdol bo prej zrel za otroško posteljo brez ograjice.
Je otrokovo prvo ležišče kar zakonska postelja?
Ste se navadili na to, da otrok zaspi z vami v postelji, sedaj pa čutite, da je prišel čas, ko mora otrok v svoj lastni kotiček?
Za vas imamo nekaj nasvetov kako usmeriti vašega malčka v samostojno spanje. Povsem sprejemljiva je odločitev, da otrok spi v skupni postelji, saj si doječa mamica tako olajša nočno vstajanje. Res pa je tudi, da lahko trpi vaš in partnerjev spanec, poleg tega pa še intimnost, kar vse skupaj pripelje do veliko slabe volje.
Najboljši čas za ta korak je torej, ko začutite, da je otrok na to pripravljen in da so nad prednostmi, ki jih ima skupno ležišče prevladale negativne posledice skupnega spanja.
Poglejmo si tipe postelj, ki s svojimi karakteristikami najbolj ustrezajo določenim starostim.
Zibelke/obposteljne posteljice do 4 oziroma 6 mesecev
Standardne dimenzije te skupine postelj so: od 90x40 pa vse do 100x50.
Omenjena tipa ležišča sta super rešitev za prvo leto otrokovega življenja, ko večina žensk še doji. S tem si namreč zagotovijo neposredno bližino in hkrati ločeni ležišči.
Zaradi majhne širine oba tipa posteljice za dojenčke brez težav namestite tik ob zakonsko posteljo, da imate dojenčka na dosegu roke.
Varni visoki robovi poskrbijo, da se dojenček ne skotali iz otroške posteljice. Varnost mu nudi tudi manjša površina podlage, kar pomeni da otrok čuti robove posteljice. Ravno to mu daje občutek majhnega prostora, ki ga spominja na poznano okolje v maternici in ga pomirja.
Večkrat preverite tudi primernost nosilnosti, ker bo malček pridno pridobival na teži in lahko hitro preseže dovoljeno maso.
Če si želite olajšati zadevo in poskrbeti za zdravje vaše hrbtenice, izbirajte med podlagami, ki bodo čim višje od tal, da se vam ne bo potrebno preveč sklanjati. Sploh tisti, ki že imate težave s hrbtenico in tisti, ki ste višje rasti.
Navadno imajo prve otroške posteljice za dojenčke dno oblikovano tako, da imate opcijo zibanja. Z zibanjem boste dojenčka hitro umirili, tudi medtem, ko se mu ne boste morali aktivno posvetiti, ker boste kuhali, saj ga boste nežno zibali kar z nogo.
Potovalne ali prenosne posteljice vam bodo olajšale marsikateri odhod od doma. Zložijo se na takšno velikost, da jo brez težav namestite v prtljažnik, ko boste odšli na potovanje. Tako jo boste postavili kjerkoli bo potrebno. Celo zunaj na terasi, kjer bo dojenček spal kar na svežem zraku.
Otroška posteljica z ograjo od 0 do 2/6 let
Prevladujoče dimenzije so 70x140 in so primerne od 0 do nekje 6 let. Na voljo pa so tudi manjše dimenzije 60x120, ki so v uporabi med 0 do približno 2 leti.
Naslednja postaja pri približno 4 mesecih je praviloma otroška posteljica. Ta mora biti predvsem zares varna, kar pomeni, da ima dovolj visoko in gosto ograjo. Višina ograjice naj bo najmanj 50 cm nad ležiščem, razdalja med prečkami pa največ 6 cm.
Gotovo ste že slišali kako je uspelo otrokom stlačiti glavo skozi ozke ograje potem pa je problem nastal kako glavo potegniti nazaj. S pravimi razmaki poskrbite, da se kaj podobnega ne zgodi v vašem domu.
Prečke naj bodo snemljive, da boste malčku naredili špranjo skozi katero bo samostojno dostopal do ležišča.


Levo: otroška posteljica z ograjo, desno: otroška postelja, ko odstranite ograjo.
Velikokrat se otroška postelja 140x70 preobrazi v večjo dimenzijo, ki se uporablja tudi do 10. leta, da prihranite pri nakupu vmesnih ležišč.
Primer takšne postelje, je postelja 70x120 Smart, ki je zares pametna. Prilagajali ji boste okvir, ki je povsem ali delno odstranljiv, jo spremenili v kavč, jo podaljšali do dolžine 160 cm, ki ustreza starosti 10ih let. Imate še opcijo dodati prostoren spodnji predal ali stransko omarica s previjalno mizico na vrhu. Z izbiro možnih dodatkov boste imeli vse kar potrebujete v enotnem stilu.
Omenjeni model postelje ima okvire, ki so v celoti snemljivi, opcija pa je tudi odstranitev le ene stranice s čimer dobite kavč.

Na dnu ležišča je dodaten prostor za predal, ki bo optimiziral shrambo igrač ali pa mogoče večjih kosov kot je posteljnina, rezervne odeje, vzglavniki in podobno. Otroška soba bo tako urejena, v omarah pa bo ostalo več prostora za oblačila.
Nastavljivost višine ležišča je pomembna tako za vas kot za otroka. Vam bo prihranila morebitne bolečine, najmlajšim pa bo nizka otroška postelja olajšala pot v samostojnost. Pri vzpenjanju in spuščanju namreč ne bo več potreboval pomoči.
Na tem mestu še en nasvet. Dobro je, da otroka naučite plezanja s postelje v ˝zadenjsko˝, tako kot po stopnicah, da nebi pri spuščanju padel naravnost na glavo.
Dobro je tudi, če na robove namestite mehko obrobo za posteljico. S tem dodatno zavarujete otroka pred udarci v trd les, ki so kar pogosti, ko se ponoči obračajo. Bodite pa previdni z uporabo blazin, ki pri najmlajših utegnejo biti nevarni zaradi zadušitve. Zato je zaščitne blazine varneje privezati na robove in skrajšati odvečne vrvice.
Takšno posteljico je možno uporabljati nekje do 3. leta (odvisno od velikosti), ko otroku že postane pretesna in je čas za naslednjo dimenzijo.
Otroške postelje od 4/5 let naprej
Tipična dimenzija je 90x200, uporablja pa se tudi velikost 80x160. Obe sta v uporabi približno od 5. leta starosti.
Manjša otroška postelja 160x80 je rešitev za manjše sobe. Večina staršev se namreč odloči za posteljo 90x200.
Če ne prej, je čas za preskok iz otroške posteljice z ograjico na otroško posteljo, ko jim ta postane pretesna. Pri odločanju kdaj izvesti prehod upoštevajte tudi večje dogodke v otrokovem življenju kot je prihod bratca ali sestrice, nov vrtec, privajanje na kahlico in podobno. Takrat mogoče res ni pravi čas, da doživi nov stres še z odhodom v svojo sobo zato raje počakajte primernejši trenutek.
Lažje mu bo tudi sprejeti spremembo, v kolikor ste izbrali posteljico, ki ima opcijo odstranitve ograjice in tako preobrazbe v otroško posteljo.
Pred tem se je dobro pogovoriti o spremembi, ki ga čaka, da bo lažje razumel kaj se dogaja.
Še en način kako mu zadevo olajšati je, da vam pomaga pri selitvi stvari in opremljanju svoje nove otroške sobe ali samo postelje z izbiro posteljnine, plišastih igrač in obrobe za posteljico.
Predvsem pa ohranjajte večerno rutino, ki ste jo že imeli. To bo v resnici edina stvar, ki bo ostala enaka ter mu bo domača.
Pri tej starosti so otroci sposobni slediti prebiranju daljših zgodb. Postelja 90x200 bo postala idealna dimenzija, ker bo v njej dovolj prostora tudi za vas, ko se bosta stiskala ob prebiranju pravljic.

Sedaj se zna zgoditi, da bo sredi noči vstal iz postelje, medtem ko boste vi spali, zato zavarujte vsa stopnišča z ograjicami, zaklenite balkonska vrata, omarice s čistili in podobno.
Na trgu prevladujejo otroške postelje, kjer ime že sama zasnova posteljnih robov višjo lego in s tem funkcjio zaščitne ograje. V nasprotnem primeru lahko varovalno ograjico namestite tudi sami. Ravno tako imate možnost preskočiti otroško posteljo in kupiti kar mladinsko posteljo in ob rob namestiti varovalno ograjico.
Dobro se je prepričat, da je postelja trdna, ker najmlajši obožujejo skakanje in metanje po mehki površini.
Njeno ležišče naj bo čimbolj nizko, da bo lažje dostopal do nje pa tudi ob morebitnih padcih nebi padel pregloboko.
Preverite tudi ustreznost certifikatov, ki jih postelja ima.
Nov trend postelja v obliki hiške
Otroška postelja hiška je moderni videz z okvirjem v obliki hiše. Unikaten okvir lahko popestrite z lučkami, čez razgrnete rjuho in s tem pričarate hišo ali šotor. Prostora za ideje je veliko.

Lilujeve postelje vsebujejo tudi predal, ki ima ojačano dno za shrambo ali dodatno ležišče. Tako iz ene nastane dvojna otroška postelja. Postelja 90x200 s predalom bo postala počivališče tudi za prijatelja, ki se je odločil prenočiti pri vas. In to z dovolj prostora in udobja.
Mladinske postelje za otroke od 8 let naprej
Da bi hitro odraščajoči otroci imel dovolj prostora, so jim proizvajalci postelj namenili vmesno dimenzijo, ki je večja kot klasična otroška postelja 90x200 in manjša kot francoska postelja 140x200. To je postelja 120x200, ki je nekakšen hibrid med omenjenima.
Najbolje je da prisluhnete otroku, ki vam bo sam dal vedeti, da mu otroška postelja postaja premajhna, takrat razmislite o nakupu večje. Seveda upoštevajte prostor, ki ga imate na razpolago.
Če je otroška soba manjših dimenzij takšna velikost mogoče sploh ne bo ustrezna.
Ker pri šolarjih soba, ni več le prostor za spanje in igro, morate v spalnico umestiti še primerno pisalno mizo in stol. Velja razmisliti tudi o več funkcionalnem pohištvu, kjer je postelja (navadno na vrhu) del celotne strukture, ki zajema še prostor za pisalno mizo in omaro v spodnjem predelu kompleksa.
Pri tem upoštevajte predvsem velikost sobe in glede na prostor, ki vam je na razpolago slednjega najbolje optimizirajte. Nikakor ni dobro, da sobo povsem natlačite s pohištvom zato raje uporabite čim manj kosov, ki pa bodo vsi funkcionalni.