Pomembna je ravno pravšnja omara
Premišljeno zloženi predmeti, ki se nahajajo v vašem domu bodo poskrbeli za urejen videz in sproščeno okolje. Seveda še vedno najdete posameznike, ki se bolje znajdejo in počutijo v ne redu ampak v večini primerov ljudje stremijo k urejenemu domu.
Če dobro pomislite je tudi spalnica prostor, kjer imate celo goro predmetov od oblačil, posteljnin, ženskih dodatkov. V otroški sobici se temu pridružijo še igrače čemur boste morali nameniti poseben prostor za hrambo.
Osnovni tipi omar v spalnici
V spalnici boste vedno našli osnovne kose pohištva, ki so del vsake sobe. To so največkrat garderobna omara, predalnik oziroma omarica in nočna omarica.
Vsak od naštetih kosov ima svojo funkcijo in glede na razpoložljiv prostor, ki ga imate na voljo za postavitev omenjenega pohištva imate možnost izbrati te, ki vam bodo najbolje ustrezali.
V garderobne omare so zložena oblačila. Ker gre za večje police velikokrat tudi rezervna posteljnina, ki vam je tako vedno priročno blizu. Ženske, ki imajo več modnih dodatkov od torbic do šalov v teh največjih omarah navadno poiščejo prostor, ki jim ga namenijo.
Predalnik služi hranjenju oblačil manjših dimenzij kot so spodnje perilo, nogavice in razni dodatki. Enako velja za omarico. Nekateri imajo pač raje police kot posamezne predale zato je to predvsem stvar posameznika.

Nazadnje pa so tu še nočne omarice, ki krasno zaokrožijo videz postelje. Ravno tako imajo zelo priročno funkcijo odlaganja manjših predmetov, ki jih uporabljate tik pred spanjem in jih želite imeti pri roki ali raznih dekorativnih elementov.
Navadno so otroške sobice veliko bolj sproščene kar zadeva opremljanje in tako namesto nočne omarice ob posteljo namestite kar imate pri roki in bo opravilo nalogo. Če ima vaš otrok ob postelji nočno lučko potem mu jo zagotovo lahko postavite tudi na zaboj za igrače ali kakšen podoben kos. Na koncu bo takšna postavitev izgledal celo bolj dizajnerska kot, če bi iskali nočno omarico v klasičnem pomenu besede.
Garantiramo vam, da bodo otroci več kot zadovoljni, če jim boste preko ureditve sobice poskušali pričarati sproščeno, čarobno vzdušje.
Omare različnih dizajnov
Pričeli bi lahko z delitvijo omar glede na uporabljene materiale. Najpogosteje se za njihovo izdelavo uporablja les.
Govora je o vezanem lesu, kateri je najdolgoročnejši nadomestek za masivni les. Po teži je lažji, lažja pa je tudi njegova obdelava. MDF so plošče sestavljene iz manjših ostankov lesa, ki so cenejša in okolju prijaznejša varianta. Enako iverne plošče, ki pa niso tako trpežne.
Tudi steklo je ena od opcij. Zagotovo pa je to material na katerega obrabo čas ne bo vplival.

Zgodba zase so omare iz blaga, ki predstavljajo začasno in najugodnejšo rešitev.
Masiven les je še vedno številka ena, saj v prostor vnese naraven videz, ki deluje zelo sproščujoče. Poleg tega pa ga boste lahko dolgo uporabljali in je dobra dolgoročna investicija.
Naprej bi jih lahko razvrstili glede na barvo. Večinoma gre za enobarvne modele, ki so med najpogosteje uporabljenimi imate pa tudi različne barvne kombinacije ali celo vzorce.
Nekaterim bo tudi ustrezal visok sijaj, medtem ko ga drugi ne prenesete in se raje odločate za mat videz. To je povsem stvar okusa posameznika. Pri visokem sijaju boste le bolj dosledno morali loščiti prstne odtise, ki se bodo bolj poznali na površini pohištva.

Delijo se tudi na samostoječe in vgradne omare, ki so pritrjene na zid. Za uporabo v otroški sobi so z vidika varnosti priporočljive omare, ki so vpete v zid. Nikoli ne morate biti prepričani, da se vaš malček ne bo odločil splezati na vrh omare s katere bi lahko skočil na posteljo.
Nekatere imajo vrata, ki se odpirajo, spet druge drsna, medtem ko nekatere vrat sploh nimajo ali pa je čez pritrjen le kos blaga kot je velika zavesa, ki ločuje omaro od preostalega prostora in zmanjšuje kopičenje prahu na policah.
Drsna vrata so dobrodošla predvsem v domovih, ki imajo manjše prostore in je odpiranje vrat omar oteženo, saj se pri odpiranju dotikajo stene in podobno. Ali pa vam je tovrsten dizajn enostavno všeč in si ga zato le privoščite.
Če prostor dopušča bo otrokom v večini primerov vseeno s katerim dizajnom bo opremljena otroška omara. Super je, če imajo vrata in predali patent, ki pri zapiranju zadrži predal ali vrata in jih samodejno počasi zapre. Ni pa prav nič narobe, če se otroci naučijo skrbnega ravnanja s pohištvom, ki ga z lepim ravnanjem ohranjajo nepoškodovanega.

Priljubljena ureditev notranjosti omar so palice na katere so na obešalnikih obešena posamezna oblačila. Tako jih ohranite ne pomečkane, zelo urejene, hitreje jih tudi najdete, saj je sistem veliko bolj pregleden. Izognete pa se tudi zamudnemu zlaganju in zvijanju oblačil.
Nasprotje temu so klasične police na katerih so zloženi zviti kosi. Vmesni prostor je dobro zapolniti tudi s škatlami v katere zložite manjše predmete, da je vse skupaj bolj urejeno in prostor optimalno izkoriščen.
Mogoče je še najboljša kombinacija obojega in tako naredite najboljšo kombinacijo glede na kose, ki jih boste shranili v omaro.
Tu se pojavi vprašanje kako globoke naj bodo omare, da bodo najbolj učinkovite in vam hkrati ne bodo nepotrebno jemale prostora v spalnici.
Večini ustrezajo neke standardne širine med 60 do 70 cm, ki omogočajo, da oblačila prosto visijo. Police na katere se zlagajo obleke pa približno 30 cm.
Za otroško sobo seveda veljajo drugačna merila. Tu je predvsem pomembna višina zato, da otrok doseže sam vsako polico in je tako samostojen.

Tudi samostoječ obešalnik je dobra izbira, saj si z vašo pomočjo nanj obesi oblačila, ki jih bo uporabil naslednje jutro ali tista, ki jih večkrat uporabi doma.
Opcija pri večjih garderobnih omarah je tudi namestitev ogledala na zunanjo stranico, mogoče tudi notranjo, če ne želite, da bi vam vsakič ko pridete v prostor odsevalo. S tem se izognete nakupu ločenega večjega ogledala, ki ga je dobro imeti v spalnici, da ocenite svoj izbor oblačil, da dan pričnete najbolje urejeni bi vam pa sicer zavzel preveč prostora.
V otroški sobi uporaba večjih ogledal ni pametna izbira, saj se hitro utegne zgoditi nesreča pri čemer se ogledalo razbije in poškoduje malčka.
Omare narejene po meri so včasih celo edina rešitev, kadar imate morebitno prostorsko stisko ali posebne prostore, ki zahtevajo določene kote postavitve npr. mansarda, ki ima znižan strop.
Prostor namenjen pohištvu boste na ta način najbolje izkoristili in si tako zagotovili največ dodatnega prostora za prosto gibanje. V otroški sobi, kjer otrok preživi bistveno več časa kot odrasli v svojih spalnicah, bo vsak dodaten centimeter več kot dobrodošel pri igri in ustvarjanju.
Po drugi strani pa boste za to v večini primerov odšteli več denarja kot bi ga sicer. Velja torej razmisliti za kakšno starost nakupujete in kako dolgo bo pohištvo v uporabi, da boste znali oceniti ali prednosti odtehtajo strošek, ki ga boste imeli z nakupom.

Nikar ne pozabite na stene, ki utegnejo shraniti več elementov kot bi si mislili. Premišljeno postavljene stenske police celo nadomestijo omarice, otrok pa ima tako na tleh na razpolago večjo površino za igro.
Videli ste, da lahko s pravo opremo optimizirate katerikoli prostor zato se zares splača potruditi in si vzeti čas za premišljeno ureditev.