Dovolj velika garderobna omara za otrokovo sobo
Garderobna omara namenjena otrokom bo vsekakor v manjših dimenzijah v primerjavi z omarami za odrasle. S tem jim boste namreč omogočili, da bodo pri izbiri in pospravljanju kar najbolj samostojni.
Kar zadeva primernost višine garderobne omare boste morali presoditi sami, glede na otrokovo trenutno višino. Pomembno je torej, da dosežejo zgornje police in tako sami razpolagajo z njo. Primer je premična otroška garderoba hiška v višini 120 cm, katere vrh dosežejo tudi štiriletniki.
Kadar vseeno izberete nekoliko višjo omaro, otrokom ponudite še varno podlago na katero lahko stopijo, da bodo dosegli vrh.

Kar zadeva kako globoka naj bo omara s policami se držite enakega načela in upoštevajte kako globoko bodo lahko stegnili roke. Pri tem je pomembno tudi na kakšen način zložite oblačila, ko jih pospravite. Ali zložite na najmanjšo možno dimenzijo ali jih raztegnete, da bi se čim manj mečkale. Za slednje vam bo prav prišla globlja omara.
Kako zložiti oblačila v omare, da se čim manj mečkajo?
Na tem mestu si poglejmo kako najbolj priročno pospraviti sveže oprana oblačila, da se bodo le-ta čim manj mečkala. Ti nasveti vam bodo prav prišli tudi ko boste želeli čim bolj optimalno spakirati za na pot.
Ko operete oblačila jih takoj po pranju dobro stresite, pri čemer boste poravnali morebitne gube. Nato jih postavite na sušilno vrv na način, da bodo napete. Pa ne preveč, da jih ne boste raztegnili. Izberite takšen tip ščipalk, ki imajo v sredini luknjico in gumo, ter oblačil ne stisnejo premočno zato, da se kasneje na mestu spenjanja ne bo poznala vzboklina.
V kolikor pa uporabljate sušilni stroj, obleke posušite in takoj ko se stroj ugasne, le-te stresite in nežno zložite za v omaro ali obesite na obešalnik.
Kar zadeva zlaganje obleke enostavno zrolajte namesto prepognite. To storite po njihovi vertikali. Debelejše vseeno raje nežno zvijte in položite ne polico.

Vsekakor bodo najlepše zložena oblačila tista na obešalnikih. Prednost uporabe obešalnika je tudi, da je takšna ureditev veliko bolj pregledna.
Na en obešalnik lahko tudi nataknete celoten set oblačil, ki ga bo ta dan otrok oblekel in otroku oziroma sebi na tak način uredite garderobo.
Različne garderobne omare za spalnico
Stili omar se med seboj razlikujejo. Nekateri vsebujejo izključno police, drugi palico za obešanje in spet tretji kombinacijo obojega. Slednje je tudi najbolj priročno.
Če boste namesto vrat za zapiranje uporabili zaveso, bo to veliko lažje in hkrati varneje za otrokovo uporabo.
Za manjše prostore in lažje odpiranje, je krasna odločitev tudi omara z drsnimi vrati. Tudi najmlajšim se bo zagotovo zdela prav zabavna, ker se bo odpirala na drugačen način.

Super izbira so tudi stojala za obešalnike na katerega že vnaprej razporedite tedenski izbor oblačil in se na ta način razbremenite jutranjega odločanja kaj obleči malega.
Kako naj bo otroška omara za oblačila organizirana?
Manjše stvari kot so nogavice ali spodnje perilo zložite v škatlo ali predalnik.
Enako storite z zimskimi stvarmi; kapami, rokavicami, šali ali poletnimi; kopalkami, brisačami za na plažo in jih pospravite ločeno od aktualnega nabora oblačil.
Malčkom boste olajšali delo tudi, če jim boste ločili različne tipe oblačil. Torej na enem kupu naj bodo kratke majice, na drugem dolge majice, tretjem dolge hlače itd.
V kolikor je v omari dovolj prostora le-ta lahko vsebuje dva nivoja palic za obešanje, ker so otroška oblačila veliko krajša. Pri tem bodite pozorni le, da bodo dosegli tudi najvišjo palico.
Skupaj z malčkom se odločita na kakšen način boste sortirali oblačila. Po barvah, letnem času, boste sestavljali komplete, ki se jih bo oblekel ali pa jih zlagate glede na vrsto oblačila (majice skupaj, hlače skupaj...).
Najpomembnejše je, da izkoristite celoten prostor, ki ga ima garderobna omara na razpolago. Pri tem si torej pomagajte s palicami za obešalnike, škatlami, dodatnimi policami, predalčki, kljukicami za obešanje, stenskimi obešalniki, zaboji, košarami ali visečimi obešalniki, ki jih pritrdite na notranjo stran vrata od omare.

Uporabite tudi oznake v obliki simbolov, ki jih namestite na sprednji del škatel, da se bo otrok hitreje znašel, kaj katera škatla vsebuje. Na enak način označite tudi police oziroma katerikoli način shranjevanja uporabljate, saj bodo otroci tako tudi lažje pospravili čista oblačila, ker jim bo jasno kam naj kaj zložijo. Veliko hitreje boste tudi našli točno tisto majico, ki si jo bo vaš otrok zjutraj želel obleči in ne boste v jutranjem vrvežu po nepotrebnem zaradi mrzličnega iskanja izgubili potrpljenja.
Z redom, ki ga boste vzpostavili boste zadovoljni vi in otroci, saj si boste zelo olajšali delo. Sploh glede na to, da bi bila vsaka otroška sobica pravo razdejanje, če starši ne bi posegali v pospravljanje. Prav pa je tudi, da starejši kot je otrok, vedno več sam postori v svoji sobi in se vedno bolj zaveda odgovornosti za svoje predmete.
Dodajte jim tudi koš za umazano perilo, v katerega konec dneva zložijo uporabljena oblačila, ki so namenjena za pranje. Tako ne bodo končala obešena po stolih ali skrita pod posteljo.
Vsekakor pa si vzemite čas in otrokom razložite kaj je namen vsega skupaj ter na kak način ste organizirali ureditev ali to celo storite skupaj. Mogoče boste tako dosegli, da čez nekaj let ne boste vkorakali za vašim najstnikom v kopalnico, tam pa za njim po tleh pobirali umazano perilo okoli koša, ki je temu namenjen.

Da bo vse skupaj še bolj zabavno jim v bližino omare namestite ogledalo v katerem bodo preverili kako so se uredili.
Kaj sploh vsebuje garderobna omara?
Najbolje je, da vse predmete vzamete ven in jih urejeno razporedite na primer po postelji.
Če vmes najdete kakšen predmet za katerega bi bilo bolje, da je pospravljen drugje, saj zavzame veliko prostora, uporablja pa se le občasno ga raje shranite na drugem zanj primernem mestu. Primer je zimska odeja, ki bo več kot pol leta čakala, da jo boste ponovno uporabili.
Sproti izločite kose, ki jih je otrok že prerasel ali so mu še preveliki in jih shranite drugje, saj te stvari niso trenutno aktualne. Če najdete strgana ali zares umazana oblačila jih ravno tako izločite.
Vsakemu sklopu oblačil določite najboljši prostor v omari na način, da jo boste popolnoma zapolnili.
Najverjetneje bodo nastale kategorije oblačil kot so; pižame, spodnje perilo, nogavice, kratke majice, dolge majice, jopice, kratke hlače, dolge hlače, otroška posteljnina in rjuhe, čevlji, copati, zimske stvari (šali, kape, rokavice), poletne stvari (kape, kopalke).
Ko smo že pri tem naj se dotaknemo tudi teme o tem koliko parov obutve potrebuje otrok v posamezni sezoni.
V povprečno 3 do 6 mesecih otrok preraste trenutno aktualno številko obutve. Praviloma bi se šele takrat obutev morala tako zelo obrabiti, da je čas za njeno menjavo. Otroci nikakor ne morejo paziti na svoje čevlje tako kot odrasli, če želite, da so razposajeni in sproščeno uživajo v igri.
Smiselno je tudi, da ima otrok sočasno dva para istega tipa obutve, saj se boste slej kot prej znašli v situaciji, ko bodo čevlji umazani ali mokri in boste takrat posegli po rezervni obutvi.
Poleg tega je priporočljivo, da se ne nosi vsak dan iste obutve. Na ta način bo vsak par ostal manj obrabljen, obutev pa se bo čez dan osušila glede na to, da vsrka znoj in vlago, ki ji je izpostavljena čez dan.
Je bolje imeti več ali manj kosov v omari
V mislih imejte, da je minimalizem sploh pri najmlajših zelo pametno vodilo, ker se še odrasli težko odločajo.
Zmanjšajte jim torej tudi količino oblačil, ki jih bodo pospravili v garderobno omaro. Vsekakor pa ne nakupite premalo kosov saj boste v tem primeru vedno na tesnem ko bo čas za pranje.
Usmeritev, če perete enkrat tedensko vam je lahko naslednji seznam. 8 setov pižam, 12 parov spodnjega perila in nogavic, 10 majic in hlač ter 2 kompleta slabših oblačil za igro na prostem. Tako ne bodo zmedeni, ko bo čas da se odločijo kaj bodo oblekli.